Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama

Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi

Početna stranicaFAQRegistracijaLogin

Share

Liturgijska čitanja (RKT)

Go down 
Autor/icaPoruka
Lux
Totalno relaxiran
Lux

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 2507
Godine : 54
Datum registracije : 03.02.2009

Liturgijska čitanja (RKT) Empty
PostajNaslov: Liturgijska čitanja (RKT)   Liturgijska čitanja (RKT) I_icon_minitime2/21/2009, 20:34

Jeste li ikad pomislili da bi vam lakše bilo pratiti misu kad biste dan ili dva ranije pročitali čitanja i razmislili o njima?

Ovdje ću nastojati staviti liturgijska čitanja za nedjelje i blagdane po RKT kalendaru. Sad smo u godini B - stari i novi zavjet se naime čitaju u trogodišnjim ciklusima (godine A, B i C). Crkvena godina započinje posljednje nedjelje prije početka Adventa na blagdan Krista kralja. Postoji Božićno vrijeme, Uskrsno vrijeme i Vrijeme kroz godinu.

Tijekom nedjeljne sv. mise čitaju se tri odlomka - odlomak iz Staroga zavjeta, Psalm i odlomak iz Novoga zavjeta koji nije Evanđelje - te tri stvari obično čitaju čitači ili ministranti, ako njih nema, čita ih svećenik. Nakon toga slijedi odlomak iz Evanđelja koji uvijek čita svećenik, nakon čega slijedi propovijed. Sve zajedno se zove Služba riječi.
[Vrh] Go down
Lux
Totalno relaxiran
Lux

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 2507
Godine : 54
Datum registracije : 03.02.2009

Liturgijska čitanja (RKT) Empty
PostajNaslov: Re: Liturgijska čitanja (RKT)   Liturgijska čitanja (RKT) I_icon_minitime2/21/2009, 20:37

Sedma nedjelja kroz godinu (22. veljače)

Iz 43,18-19.21-22.24b-25

„Ne spominjite se onog što se zbilo, nit' mislite na ono što je prošlo. Evo, činim nešto novo; već nastaje. Zar ne opažate? Da, put ću napraviti u pustinji, a staze u pustoši. I narod koji sam sebi sazdao moju će kazivati hvalu! Ali me ti, Jakove, nisi zazvao, niti si se zamorio oko mene, Izraele! nisi me sitio salom svojih žrtava; nego si me grijesima svojim mučio, bezakonjem svojim dosađivao mi. A ja, ja radi sebe opačine tvoje brišem i grijeha se tvojih ne spominjem.

Ps 41,2-5.13-14

Blago onome koji misli na uboga
i slaba:
u dan nevolje Jahve će ga spasiti!
Jahve će ga štititi i živa sačuvati,
sreću mu dati na zemlji
i neće ga predati na volju
dušmanima.
Jahve će ga ukrijepiti na postelji boli,
bolest mu okrenuti u snagu.
Zavapih: "Jahve, smiluj mi se,
iscijeli mi dušu jer tebi sagriješih!"
A mene ćeš zdrava uzdržati
i pred svoje me lice staviti dovijeka.
Blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov,
od vijeka do vijeka! Tako neka bude!
Amen!

2Kor 1,18-22

Bog je svjedok: naša riječ vama nije "Da!" i "Ne!" jer Sin Božji, Isus Krist, koga mi - ja i Silvan i Timotej - vama navijestismo nije bio "Da!" i "Ne!" nego u njemu bijaše "Da!". Doista, sva obećanja Božja u njemu su "Da!". I stoga po njemu i naš "Amen!" Bogu na slavu! A Bog je onaj koji nas zajedno s vama utvrđuje za Krista; on nas i pomaza, on nas i zapečati i u srca naša dade zalog - Duha.

Evanđelje: Mk 2,1-12

Pošto Isus, nakon nekoliko dana, opet uđe u Kafarnaum, pročulo se da je u kući. I skupiše se mnogi te više nije bilo mjesta ni pred vratima. On im navješćivaše Riječ.
I dođu noseći k njemu uzetoga. Nosila ga četvorica. Budući da ga zbog mnoštva nisu mogli unijeti k njemu, otkriju krov nad mjestom gdje bijaše Isus. Načinivši otvor, spuste postelju na kojoj je uzeti ležao.
Vidjevši njihovu vjeru, kaže Isus uzetome: "Sinko! Otpuštaju ti se grijesi."
Sjedjeli su ondje neki pismoznanci koji počeše mudrovati u sebi: "Što to ovaj govori? Huli! Ta tko može grijehe otpuštati doli Bog jedini?"
Isus duhom odmah proniknu da tako mudruju u sebi, pa će im: "Što to mudrujete u sebi? Ta što je lakše? Reći uzetomu: 'Otpuštaju ti se grijesi' ili reći: 'Ustani, uzmi svoju postelju i hodi?' Ali da znate: vlastan je Sin Čovječji na zemlji otpuštati grijehe!" I reče uzetomu: "Tebi zapovijedam, ustani, uzmi postelju i pođi kući!" I on usta, uze odmah postelju i iziđe na očigled svima. Svi su zaneseni slavili Boga govoreći: "Takvo što nikad još ne vidjesmo!"
[Vrh] Go down

Liturgijska čitanja (RKT)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.