Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama

Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi

Početna stranicaFAQRegistracijaLogin

Share | 

Medikol pod istragom

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član

Female
Taurus Goat
Broj postova : 45015
Godine : 38
Datum registracije : 04.03.2009

PostajNaslov: Medikol pod istragom   2011-04-03, 09:13

Aktualni i bivši ministar zdravstva, vodeći ljudi Medikola, ali i bivši i sadašnji prvi čovjek HZZO-a uskoro bi mogli biti pozvani u zagrebačku Gajevu pred istražitelje USKOK-a.

USKOK istražuje poslovanje privatne poliklinike Medikol. Ministar odgovara da je poslao zdravstvenu inspekciju, a bude li potrebno, istražiteljima ću dostaviti dokumentaciju. Poliklinika Medikol očito je od 2007. imala monopol na PET/CT preglede.
No, vijest da su KBC Rijeka, Osijek i bolnica Jordanovac tražili taj uređaj i u vrijeme Milinovićevog mandata, ministar demantira. 'Još jednom deicidirano tvrdim, otkad sam ja ministar zdravstva nije bilo ni jednog zahtjeva za nabavku bilo kojega PET/CT uređaja', naglašava Milinović.

Ministar MIlinović tvrdi da će istražiteljima ustupiti svu potrebnu dokumentaciju (Foto: Dnevnik.hr)
S njim se ne slaže Ranko Ostojić. 'Nije točno. Ministar Milinović je bio predsjednik Upravnog vijeća u prethodnom mandatu, a njegov nasljednik je 14. siječnja 2009. godine jednoglasno upravno vijeće donijelo zaključak za nabavkom PET/CT uređaja za KBC Rijeka', tvrdi Ranko Ostojić iz KBC Rebro.
>> Medikol pod istragom posebnog povjerenstva
Iz KBC-a Rijeka nema odgovora. 'Ističemo da KBC Rijeka tim dopisom nije tražio nabavu PET/CT uređaja niti je HZZO odbio takvu nabavu', kažu u HZZO-u. U međuvremenu, otkriva se sve više detalja. Tako i onaj da je vladajuća garnitura Croatia osiguranja još 2006. bila spremna kupiti dva PET/CT uređaja i postaviti ih u zagrebačku i splitsku bolnicu, no pregovori su naglo prekinuti, a HZZO je kasnije sklopio ugovor s Medikolom, čime je umjesto u državni proračun 231 milijun kuna otišao u privatnu polikliniku.
'Mislim da je država tu morala drugačije postupiti, na način da su ušli s Croatia osiguranjem u poslovni odnos. Oni bi kroz dobit Croatia osiguranja taj novac mogli vratiti u proračun', naglašava Damir Mihanović, član Uprave Croatia Osiguranje.
Ministar za čijeg mandata je potpisan prvi ugovor s Medikolom oko PET/CT uređaja danas tvrdi da je bila takva situacija. Milinović je ugovor mogao prekinuti, ako smatra da je loš. 'Govorimo o 2006. i početku 2007. godine. Kvantum novaca koji sam imao imao bio je ograničen. U to vrijeme PET/CT koji je bio odlična ideja bez daljnjega, nažalost za to nisam imao financijskog prostora, a u nastavku niti odobrenja Vlade', u telefonskoj izjavio je rekao Neven Ljubičić koji je ministarsku funkciju obnašao od 2005. do 2008. godine.
Sklopljenim ugovorom HZZO-a i Medikola - HZZO pokriva većinu troškova za PET/CT uređaj. Ali novac se ne vraća u proračun, već u Medikol, koji je posljednjih godina postao najveći privatni igrač u zdravstvenom sustavu.
I dok jedni prebacuju krivnju na druge, cijelu situaciju koja neke već podsjeća na Fimi mediju, lagano češlja USKOK. U Gajevu bi već sljedeći tjedan mogli biti pozvani sadašnji i bivši ministar, vodeći ljudi Medikola, ali i HZZO-a. Ministar tvrdi, ako bude trebalo ja ću im dati svu dokumentaciju.
Dnevnik.hr
-----------------------------------------------

Iz DNEVNIKA: Medikol pod istragom

U sumnje da su neki bespotrebno ozračeni, predsjednik liječničke komore ne vjeruje. 'To su samo sumnje i optužbe, međutim to treba zaista pokazati, ja ne mogu vjerovat da je to netko radio namjerno. To može raditi iz neznanja', kaže Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore.
Kroz PET/CT uređaj dosad je prošlo 11.570 pacijenata. Napravljeno je 17.123 pregleda. Čak 97 posto ima potvrđenu onkološku dijagnozu. Za ostalih 3 posto gotovo je sigurno da boluju od malignih bolesti. Prvi centar otvoren je 2007. u bolnici Sestara Milosrdnica. Najam Medikolu stajao je samo 500 kuna, kaže tadašnji ravnatelj bolnice.

Kroz PET/CT uređaj dosad je prošlo 11.570 pacijenata (Foto: Medikol.hr)
'Ja sam potpisao jedan ugovor koji je bio koristan za bolnicu jer mi smo u to vrijeme puno radili na tome da dobijemo taj PET/CT. Bilo je dosta kombinacija, onda se odjednom govorilo da bi to išlo preko javno-privatnog partnerstva s poliklinikom Medikol', u telefonskoj je izjavio ispričao Radoslav Herman, bivši ravnatelj KB Sestara Milosrdnica.
No, zrno sumnje krenulo je tek sada, nakon povećanog poslovanja poliklinike Medikol i države. S HZZO-om prvi ugovor sklopili su 2005. Godine 2007 ponudili su i prvi PET/CT uređaj što je HZZO potpisao. Iako je KBC Zagreb isti uređaj za bolnicu tražio godinu dana prije.
'Dobili smo odgovor da treba izbaciti, odnosno izmijeniti našu studiju tako da se izostavi dio o PET/CT centru', tvrdi Željko Reiner, ravnatelj KBC-a Zagreb. Ministar danas za sve optužuje svog prethodnika Nevena Ljubičića za čijeg mandata se sve odvijalo.
'Ako to može biti rentabilno, profitabilno za privatnu zdravstvenu ustanovu, onda je pitanje zašto to nije profitabilno i za državne ustanove', pita se Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore. Na to pitanje odgovore već traže u Gajevoj. USKOK-ovi istražitelji koncentrirani su na brojna pitanja oko poslovanja te privatne poliklinike.

Dnevnik.hr
[Vrh] Go down
mobile
VIP član

Male
Virgo Horse
Broj postova : 17483
Godine : 27
Datum registracije : 23.04.2011

PostajNaslov: Re: Medikol pod istragom   2011-05-16, 17:00

nemoj da zezas
[Vrh] Go down